Kościół św. Salomei

Nazwa własna: Kościół św. Salomei

Miejscowość: Chicago

Stan: Illinois

Dystrykt: Cook County

Adres:

Salem Baptist Church

11816 South Indiana Avenue

Chicago, IL 60628

_5659874

Kontakt

Administration office

10909 South Cottage Grove

Chicago, IL 60628

773-371-2300

www.sbcoc.org

Diecezja: Chicago

Rodzaj świątyni: do 1990 r. kościół parafialny, teraz kościół pomocniczy wspólnoty Salem Baptist Church

Obrządek: rzymsko-katolicki, od 1990 r. chrześcijanie baptyści

Wezwanie: św. Salomei (do 1990 r.)

Autor projektu architektonicznego: Brownmeyer

Budowniczy: Van Etten Brothers of Roseland

Data erygowania: 1898 r.

Fundator: parafianie

 

_5659836

Fotografie i opisy

_5659792
Architektura
_5659832
Wystrój wnętrza
DSC_4675 (Kopiowanie)
Wyposażenia
_5659808
Budynki parafii

Historia parafii: 

Parafia pw. św. Salomei powstała w  Kensington – miasteczku oddalonym ok. 12 mil na południowy wschód od centrum Chicago – w sąsiedztwie zakładów Georga Pullmana produkujących luksusowe wagony sypialne. W 1881 r., rok po uruchomieniu zakładów i zbudowaniu miasteczka robotniczego, osiedliło się tam kilka polskich rodzin. Początkowo polscy osadnicy przyłączyli się do irlandzkiej parafii pw. Różańca Świętego, znajdującej się przy ulicach 113 i South Park Avenue (obecnie King Dr.).

W roku 1889, gdy zamieszkało tam już ponad 50 rodzin, powołano Towarzystwo św. Stanisława Kostki i rozpoczęto starania o utworzenie własnej parafii. W 1894 r. pierwszą wspólnotą wiernych zaopiekowali się duszpasterze ze Zgromadzenia Krzyża Świętego przy kościele Świętej Trójcy – ks. Kazimierz Truszyński i ks. Eligiusz Raczyński oraz kapłan diecezjalny ks. Franciszek Wojtalewicz (przyjeżdżali z posługą duszpasterską i nauczali katechizmu).

Regularną parafię powołano w roku 1898. Jej założenie przypisuje się ks. Franciszkowi Królowi – proboszczowi z polsko-irlandzkiej parafii pw. św. Columba w Hegewisch (ponad dwa lata dojeżdżał tu z posługą). Początkowo przynależało do niej ok. 80 rodzin, a Msze Święte niedzielne odprawiano w wynajętym lokalu przy Kingston i Praire Ave.  

W 1900 r. parafia pw. św. Salomei liczyła już ponad 200 rodzin. Postanowiono wówczas przydzielić do niej pierwszego proboszcza, został nim ks. Kazimierz Gronkowski. Początkowo korzystał z gościnności niemieckiej parafii pw. św. Nicholasa, potem wynajmował dom przy 116 Street i dopiero pod koniec 1990 roku zamieszkał w  plebanii parafialnej zbudowanej na działkach zakupionych przy 11815 South Indiana Avenue.

18 listopada 1900 r. poświęcono pierwszy kościół, a w roku 1902 zbudowano dwupiętrowy, drewniany budynek z przeznaczeniem na szkołę. Na parterze usytuowano sale lekcyjne, a na piętrze audytorium. Prawdopodobnie były tam też pokoje dla sióstr ze Zgromadzenia św. Józefa, które w 1903 roku rozpoczęły pracę w szkole (przed ich przybyciem nauczaniem zajmowały się osoby świeckie). Rozpoczął się dynamiczny rozwój parafii, przybywały nowe rodziny, systematycznie rosła ilość wiernych. Podjęto więc decyzję o budowie nowego, większego kościoła – oddano go do użytku w 1913 roku (do parafii należało wówczas 500 rodzin i ok. 500 osób samotnych). Największy rozkwit przypadł na lata powojenne, liczba rodzin wzrosła do 1200. Szkoła nie była w stanie pomieścić wszystkich uczniów, podjęto więc decyzję o postawieniu nowego budynku. Oddano go do użytku w 1949 roku.

Do lat 60-tych XX wieku wspólnota wiernych działała bardzo prężnie. W 1960 roku wzniesiono nowy dom dla sióstr zakonnych, a pięć lat później nową plebanię. Jednak pod koniec lat sześćdziesiątych rozpoczęto likwidację okolicznych fabryk, osadnicy masowo tracili pracę i poszukując nowego zatrudnienia przenosili się w inne rejony. Parafie zaczęły pustoszeć.

W roku 1973 władze archidiecezji podjęły decyzję o połączeniu czterech parafii znajdujących się w pobliżu św. Salomei – litewskiej pw. Wszystkich Świętych, słowackiej pw. Różańca Świętego, francuskiej pw. św. Ludwika i niemieckiej pw. św. Nicholasa i powołały nową parafię terytorialną pw. Wszystkich Świętych.

Parafia św. Salomei przetrwała, mimo, iż liczba wiernych drastycznie spadła. W 1980 r. należało do niej już tylko 350 rodzin. Większość z nich przeniosła się na południowo-zachodnie przedmieścia Chicago i przyjeżdżała tutaj tylko na Mszę Świętą niedzielną. Migracja ludności spowodowała znaczny spadek liczby uczniów. W roku 1984 szkołę parafialną przekształcono w archidiecezjalną im. św. Marka, dołączając do niej  dzieci ze słowackiej parafii pw. Różańca Świętego. Kilka lat później – w 1990 r. – zamknięto parafię pw. św. Salomei, a z nią również szkołę. Zabudowania parafialne sprzedano Salem Baptist Church.

Historia budowy:

18 listopada 1900 r. poświęcono pierwszy drewniany kościół.  Budowę drugiego, znacznie większego rozpoczęto w roku 1912 a ukończono w 1913. Wzniesiono go w stylu gotyckim i wyposażono w 800 miejsc siedzących.

Dalsze losy budowli:

Pierwszy remont przeprowadzono w końcu lat 30-tych. Zakupiono wówczas nowe organy, odnowiono wnętrze, założono nowy system nagłośnienia i zelektryfikowano dzwony.

Na 75 lecie parafii, w 1973 r., wykonano szereg prac renowacyjnych – zreperowano wieże, wyfugowano mury, podłogi przykryto wykładziną dywanową.

W roku 1990 kościół został sprzedany Salem Baptist Church. Zlikwidowano wówczas cały jego wystrój. Obecnie budynek jest w złym stanie technicznym, jego wnętrze jest pomalowane na biało-fioletowo i odbywają się w nim tylko ceremonie ślubne.