Wyposażenie kościoła

Wnętrze trójnawowe z wyposażeniem neogotyckim wpisującym się w architektoniczny kształt świątyni. Prezbiterium z wyposażeniem neogotyckim wpisującym się w kształt i dekorację świątyni.

Menu

Ołtarze: 

W kościele zachowały się wysokiej klasy, neogotyckie, snycerskie ołtarze. Ołtarz główny został opatrzony tabliczką z sygnaturą: MADE BY / THE E. HACKNER CO. / LA CROSSE, – WISCONSIN. //. Prezentowana w nim jest ekspresyjna figura Michała Archanioła. Boczne ołtarze powstały w tym samym czasie. Dedykowano je św. Józefowi i Matce Boskiej. W pierwszym z tych ołtarzy umieszczono także figury: św. Franciszka i św. Stanisława Kostki z małym Chrystusem. W ołtarzu Matki Boskiej umieszczono z kolei także rzeźby: św. Agnieszki i św. Teresy z Lisieux.

Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej przyjął natomiast formę tryptyku.

Ambona i Chrzcielnica: 

Neogotycka ambona powstała po poł. XX w. (ok. 2000 r. baldachim, zaplecki). Dekorują ją motywy architektoniczne oraz wić roślinna. Na zapleckach umieszczono ikonę Michała Archanioła.

_5658012

Neogotycka chrzcielnica wykonana z marmuru, blachy i drewna polichromowanego powstała ok. poł. XX w. (nakrywa ok. 2000 r). Chrzcielnica z 1909 r. znana jest z fotografii archiwalnych. Pozostała z niej nakrywa znajdująca się w składziku na strychu. Była to typowa realizacja wykonana z odlewu z masy gipsowej.

Ponadto w kruchcie znajdują się dwie wolnostojące kropielnice z 1909 r. Kropielnice (2) z zakrystii, które powstały w tym samym czasie zawierają wypukło rzeźbioną postać Chrystusa wskazującego na gorejące serce.       

 

Meble:

W kościele znajduje się drewniany konfesjonał, który wykonano po 1909 r. Opatrzono go napisem: OFIAROWAŁ / PIOTR SMOLARZ //.

W prezbiterium zachowały się natomiast stalle i klęczniki (2) z poł. XX w. W zakrystii znajdują się dwie szafy (po 1909 r) oraz neogotycki stolik.

Ciekawym obiektem są balaski z ok. poł. XX w., które w bocznych osiach mają wyciąganą kratką, zamieniającą je w konfesjonał.

 

Rzeźby i obrazy: 

Rzeźby kościoła pw. Michała Archanioła reprezentują seryjną produkcję z polichromowanej masy gipsowej. Na tym tle wyróżniają się rzeźby wmontowane w elewacje świątyni wykonane z kamienia. Ukazują one Michała Archanioła walczącego z szatanem oraz medalion z Matką Boską z Dzieciątkiem Jezus inspirowany renesansową sztuką Włoch. 

Tablice pamiątkowe i pomniki:

Wśród pamiątek należy wskazać kamień erekcyjny szkoły i kaplicy Michała Archanioła z 1892 r., która obecnie znajduje się przed kościołem pełniąc rolę cokołu pod figurą Maryi. Na kamieniu znajduje się napis: ERECTED: / A. D. 1892 / REV. NOWICKI //. (front), […]ROY ARCHITECT. / RATKOWSKI. OSTROWSKI / CONTACTORS //. (tył).

Na plebanii jest przechowywano dyplom The Apostleship of Prayer z 1916 r.

Drewniane konfesjonały (4), przyścienne w formie szafy, powstały w poł. XX w. Z wcześniejszego okresu, zapewne z pocz. XX w. pochodzi trójczęściowa szafa w zakrystii. Najnowszym elementem we wnętrzu świątyni jest zegar firmy HOWARD MILLER, który został zakupiony w 2008 r. przez właścicieli salonu jubilerskiego Adam’s Jewelry Katarzynę i Adam Karbowników.