Malowidła
Malowidła galeria
Witraże
Witraże galeria

Kościół pw. św. Jadwigi Detroit

Wystrój wnętrza

Malowidła

Cykl malowideł umieszczonych na ścianach nawy głównej przedstawia sceny z żywota św. Franciszka z Asyżu. W wysmukłych płycinach zamkniętych półkoliście, umieszczono realistyczne przedstawienia następujących epizodów: Chrzest św. Franciszka, Przyjaciele szydzą ze św. Franciszka; św. Franciszek usuwa się od świata, św. Franciszek na puszczy i Ostatnia komunia św. Franciszka oraz kopię przedstawienia wizji św. Franciszka pędzla Murilla. Cykl uzupełniają przedstawienia Chrystusa w Ogrójcu, Przekazania kluczy św. Piotrowi, Ofiary Izaaka i Melchizedeka oraz wizji św. Małgorzaty Alacoque. 

Medaliony na ścianach nawy głównej i transeptu oraz malowidła w prezbiterium  zostały wykonane w późniejszym okresie. Medaliony powyżej arkad naw bocznych przedstawiają tablice z kolejnymi przykazaniami dekalogu, a te, umieszczone powyżej malowideł nawy głównej, mieszczą symbole męki i ofiary Chrystusa oraz emblematy maryjne. W prezbiterium znajdują się symbole czterech Ewangelistów. Na łuku tęczy namalowana została anielska adoracja Najświętszego Sakramentu, a na sklepieniu apsydy prezbiterium scena Przemienienia. 

Witraże

Witraże w kościele zostały zamontowane w 1918 r., przez manufakturę Daprato Statuary Company, specjalizującą się w produkcji elementów wyposażenia i dekoracji wnętrz sakralnych. W 1978 r. przeprowadzono renowację i dokonano zewnętrznego przeszklenia okien. 

W dużych oknach naw bocznych znajdują się ilustracje radosnych i chwalebnych tajemnic różańca świętego. Witraże w pomieszczeniach przy transepcie ufundowały parafialne bractwa i towarzystwa, znajdują się tu m.in. przedstawienia Świętej Rodziny, Chrztu Chrystusa oraz scena Adoracji św. Józefa, Stygmatyzacja św. Franciszka i Najświętsze Serce Jezusa. 

Powyżej arkad naw bocznych, w każdym przęśle nawy głównej, mieszczą się dwa okna z przedstawieniami Apostołów i Ojców Kościoła. 

Północna i południowa  ściana transeptu została przepruta (każda) trzema oknami. Przedstawiają odpowiednio: scenę Przemienienia; w oknach po bokach: sceny z żywota św. Franciszka; w  ścianie naprzeciw: scenę Kazania na górze, a po bokach z przedstawieniami Marii namaszczającej stopy Chrystusa i Dobrego Pasterza. W ścianach wschodnich obu ramion transeptu umieszczone są pary witraży z przedstawieniami o polskiej ikonografii, są to: Matka Boska w Tarnowcu i św. Stanisław Kostka oraz św. Kazimierz Królewicz i bł. Bronisława. 

W oknach nad chórem znajdują się przedstawienia patronów muzyki – św. Cecylii i Króla Dawida. 

Mniejsze i skromniejsze witraże w prezbiterium przedstawiają postaci aniołów i symbole eucharystyczne. 

Na każdym oknie zapisane zostały imiona i nazwiska fundatorów. 

Projekt badawczy

Parafie i kościoły polskie w USA.

Polish parishes and churches in USA.

Kontakt:
dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL
Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Director of the Research Centre of Polish Migration and Immigrant Pastoral Care The John Paul II Catholic University of Lublin
mail:   jacekgolebiowski@kul.pl