kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika Buffalo

Podstawowe informacje
Fotografie i opsy
Historia Parafii

St. Stanislaus Bishop & Martyr Church Buffalo

Diecezja: Buffalo
Rodzaj świątyni: kościół parafialny

Miejscowość: Buffalo
Stan: Nowy York
Dystrykt: Erie County 

Adres: 123 Townsend Street  Buffalo, NY 14212

Kontakt:

tel. (716) 854 – 5510  

http://ststansbuffalo.com

Fotografie i opisy

Wystrój wnętrza

Wystrój wnętrza

Historia Parafii

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest najstarszą polską parafią w diecezji Buffalo. Około 1870 roku na terenie miasta mieszkało kilkadziesiąt polskich rodzin. Początkowo osadnicy chodzili do niemieckiego kościoła Panny Marii. Z czasem, gdy ich liczba znacznie wzrosła i w kościele zrobiło się ciasno, jeden z księży Jezuitów zaproponował, że w każdą niedzielę o godz. 8.00 rano będzie specjalnie dla nich odprawiał Mszę Świętą w kaplicy jezuickiego kościoła pw. św. Michała.

8 grudnia 1872 roku przyjechał do Buffalo ksiądz Jan Gartner (Czech), który przez kilka dni odprawiał nabożeństwa i spowiadał wiernych posługując się łamaną polszczyzną, było to bardzo ważne, gdyż wielu osadników nie znało języka angielskiego. To wydarzenie wzbudziło myśl o powołaniu polskiej parafii.

Ks. Jan pomógł wiernym zorganizować Towarzystwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kładąc tym samym podwaliny pod przyszłą parafię. Na jednym z zebrań, w obecności ok. 20 członków, podjęto uchwałę o budowie polskiego kościoła. Wybrano trzyosobowy komitet, który miał się zająć znalezieniem odpowiedniego miejsca i zakupieniem działki. Okazało się jednak, że to nie takie proste, ziemia była bardzo droga, a w pobliżu znajdowały się już inne parafie. W rozwiązaniu problemu pomógł ks. bp Stephen V. Ryan, ordynariusz diecezji Buffalo. Będąc w Rzymie posługę wśród polskich emigrantów zaproponował polskiemu klerykowi, kończącemu studia teologiczne na Uniwersytecie Gregoriańskim.

 

Projekt badawczy

Parafie i kościoły polskie w USA.

Polish parishes and churches in USA.

Kontakt:
dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL
Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Director of the Research Centre of Polish Migration and Immigrant Pastoral Care The John Paul II Catholic University of Lublin
mail:   jacekgolebiowski@kul.pl