Malowidła
Malowidła galeria
Witraże
Witraże galeria

Bazylika św. Wojciecha Grand Rapids

Wystrój wnętrza

Malowidła

Wystrój malarski kościoła pw. św. Wojciecha jest niezwykle skromny. W pendentywach kopuły znajdują się przedstawienia czterech Ewangelistów i ich symboli: orła i uskrzydlonych: lwa, woła i człowieka. Na sklepieniu i ścianach świątyni rozmieszczone zostały medaliony z syntetycznie ujętymi symbolami chrystologicznymi, maryjnymi i eucharystycznymi. 

Witraże

Witraże stanowią główny i dominujący akcent wystroju wnętrza kościoła pw. św. Wojciecha. Zakomponowane zostały z dużych elementów szkła walcowanego, malowanego. Ukazują syntetycznie ujęte sceny o tematyce chrystologicznej i maryjnej: Chrzest Chrystusa, Przekazanie kluczy św. Piotrowi,  a także Chrystusa Dobrego Pasterza i Światło Świata, Wizję św. Małgorzaty Alcoque, Matkę Boską przekazującą różaniec  św. Dominikowi, św. Annę nauczającą Maryję. Rozbudowane, potrójne okna w transepcie mieszczą sceny symbolicznie obejmujące całość  życia i ofiary Zbawiciela. Są to: Zwiastowanie, Święta Rodzina i Chrystus nauczający w świątyni oraz Modlitwa Chrystusa w Ogrójcu, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. 

W prezbiterium znaleźli miejsce św. Elżbieta Węgierska i polscy święci: Wojciech Biskup i Męczennik, Stanisław Kostka, Kazimierz Królewicz i Jacek Odrowąż. Na chórze umieszczono rozetę z przedstawieniem św. Cecylii muzykującej w otoczeniu aniołów. 

Świetlik kopuły wypełnia przedstawienie Wniebowzięcia, inspirowane popularnym obrazem Murilla. 

Projekt badawczy

Parafie i kościoły polskie w USA.

Polish parishes and churches in USA.

Kontakt:
dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL
Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Director of the Research Centre of Polish Migration and Immigrant Pastoral Care The John Paul II Catholic University of Lublin
mail:   jacekgolebiowski@kul.pl