Architektura kościoła

Menu

Plan:

Opis:

_5657083
_5657087
_5657089

Kościół murowany, z czerwonej cegły. Założony został na planie oktogonu, z zaakcentowanymi nieznacznie wysuniętymi  osiami poprzecznymi. Korpus od frontu poprzedzony został kruchtą. Wyodrębnione zostało również prezbiterium, na planie prostokątnym, z obejściem i symetrycznie umieszczonymi po bokach: zakrystią i pomieszczeniem gospodarczym, do którego dostawiona została wieża na planie kwadratu. Korpus świątyni nakryty został dachem ośmiobocznym  przechodzącym w dwuspadowe dachy prezbiterium i kruchty. Na środku znajduje się ośmioboczny świetliki nakryty dachem ośmiospadowym.

Fasada jest dwukondygnacyjna, zamknięta trójkątnym szczytem. W partii centralnej dekoracja kamienna w formie krzyża, z glorią i napisem IHS. Portal potrójny z prostokątnymi otworami wejściowymi. Na osi napis: KOŚĆIÓŁ / ŚW. BARBARY, po bokach wieńce ujmujące tarcze herbowe z wpisanymi krzyżami. W zwieńczeniu krzyż o trójlistne zakończonych ramionach.

Elewacje boczne dwukondygnacyjne, z zaakcentowanymi wysunięciem narożami. Oś poprzeczna z okrągłym oknem w drugiej kondygnacji i trzema prostokątnymi w pierwszej, z dwuspadowym szczytem. Elewacje boczne, poza wysuniętą partią osi poprzecznej z fryzem kostkowym i wydanym gzymsem.